خطای Supply Memory Error کارتریج و راه های برطرف کردن آن

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که عملکرد پرینترتان درست باشد اما در هنگام کار با آن پیغام Supply memory error در پنل آن نمایش داده شود، احتمالا در این مواقع سعی کرده‎اید پرینتر خود را خاموش و روشن کنید، یا اینکه تونر یا کارتریج را بیرون بیاورید و مجددا سر جای خود بگذارید. اما باز هم نمی‏توانید مشکل پرینتر خود را حل کنید. در این مطلب از توسکام قصد داریم نحوه رفع این خطا را بررسی کنیم.

با ما همراه باشید…

خطای ذخیره سازی حافظه زمانی ایجاد می شود که اتصالات فلزی یا چیپست هایی که روی کارتریج تونر وجود دارند به درستی با اتصالات متناظر در داخل پرینتر ارتباط برقرار نمی‎کنند. در چنین حالتی پرینتر نمی‎تواند کارتریج تونر را شناسایی کند و پیام “Error Supply Memory” را در صفحه نمایشگر پرینتر نشان می دهد. این خطا همچنین ممکن است ناشی از کارتریج های سازگار معیوب باشد که داده‏های موجود در میکرو چیپ آنها، تاریخ گذشته هستند. چهار مورد متداول و معمول وجود دارد که می‎تواند این مشکل را در پرینترها ایجاد نماید:
۱. باقی ماندن بخشی از بسته بندی، مثل کاغذهای جمع شده یا نوارهای حفاظتی که برداشته نشده اند.
۲. اتصالات فلزی له شده یا خم شده که دیگر تونر را به پرینتر وصل نمی کنند.
۳. شکسته شدن برخی قطعات پلاستیک که باعث می شود تونر در جای خود قرار نگیرد.
۴. قدیمی بودن نرم افزار / فریمور پرینتر.

مراحل رفع این خطای Error Supply Memory
۱) بسته بندی یا نوارهای محافظتی باقی مانده

مطمئن شوید که هیچ لیبل یا پلمپی در دستگاه وجود ندارد. به طور معمول، این پیغام خطا در صورت وجود پلمپ و لیبل خارج نشده ایجاد می‌شود. مراحل زیر را برای برداشتن تمامی لیبل‌ها از داخل دستگاه دنبال کنید.
الف) درب دستگاه را باز کنید.

ب) کاغذ پلمپ را به سمت بالا بیاورید اما آن را حرکت ندهید.

ج) تمام پلمپ های پرینتر را بردارید.

د) کارتریج را از پرینتر جدا کنید.

ه) تمام پلمپ ها را از داخل پرینتر جدا کنید.

 

و) تمام لیبل های نارنجی کارتریج (گیره و نوار) را چک کنید.

ز) گیره نارنجی را از کاتریج جدا کنید.

ح) به آرامی کارتریج را به جلو و عقب حرکت دهید تا تونر به صورت مساوی در کارتریج توزیع شود.

ط) گیره نارنجی رنگ در سمت چپ دستگاه را کشیده تا نوار از داخل کارتریج جدا شود.

ی) کارتریج را در داخل دستگاه گذاشته و درب کارتریج را ببندید.

ک) پنل دستگاه را بررسی کنید.

۲) اتصالات فلزی له شده

دو یا چند اتصال فلزی کوچک در داخل پرینتر متناظر با اتصالات کارتریج وجود دارند که پرینتر را قادر به شناسایی کارتریج تونری که به تازگی نصب کرده‎اید، می کند. همچنین در صورتی که اتصالات با هم تماس پیدا نکنند، پرینتر فکر می کند که آن نصب نشده است.

کارتریج تونر خود را بیرون بیاورید و دنبال چیزی شبیه یک میکروچیپ یا دو مربع فلزی کوچک بگردید. سپس جاییکه آن ها به پرینتر متصل می‎شوند و همچنین اتصالات متناظر داخل پرینتر را بررسی نمایید (پیش از آن مطمئن شوید که پرینتر خاموش بوده و دو شاخه از پریز خارج شده است). اگر هر یک از این دو اتصال خم یا له شده به نظر می رسند، به آرامی (به طوری که چیزی نشکند) آنها را به جلو بکشید. این کار به آنها اجازه می دهد تا پس از نصب مجددتونر، به درستی به آن وصل شوند. همچنین ممکن است که باقی ماندن بخشی از مواد بسته بندی یا کاغذ های جمع شده سبب ایجاد یک مشکل شوند. پس قبل از نصب یک تونر جدید، مطمئن شوید که پرینتر تمیز بوده و عاری از اینگونه مواد اضافی باشد.

۳) قطعات پلاستیکی شکسته

اگر کارتریج تونر در امتداد یکی از دو طرف آسیب دیده باشد به طوری که شکاف های پلاستیکی آن شکسته شده باشند، در این صورت نمی‎تواند به درستی در داخل پرینتر بنشیند. در شکل زیر قسمت‎هایی که به آسانی ممکن است بشکنند مشخص شده است. مشابه دلیل قبلی که برای مشکل حافظه ذکر شد، اتصالات به درستی وصل نمی‎شوند و تنها راه حل این مشکل این است که از یک کارتریج تونر جدید و سالم استفاده نمایید.
.

۴) نرم افزار یا فریمور تاریخ گذشته

سازنده پرینتر به طور مرتب پرینتر شما را با نرم افزارهای جدید به روز می کند. اگر این نرم افزارها به هر دلیلی تاریخ گذشته باشند، ممکن است یک پیام خطا دریافت کنید. در این صورت سری به گوگل بزنید و عبارت “نرم افزار (مدل پرینتر مربوطه)” را در نوار جستجو تایپ کنید و آخرین نسخه را برای کامپیوتر یا پرینتر خود دانلود نمایید. پس از انجام این بروز رسانی، اغلب بسیاری از مشکلات پرینترتان حل می‎شود. شما می توانید آخرین به روز رسانی سیستم عامل را در وب سایت HP نیز پیدا کنید. آخرین دلیلی که ممکن است برای پیام خطای ذخیره سازی حافظه وجود داشته باشد زمانی است که شما یک کارتریج تونر سازگار یا بازسازی شده نصب می‎نمایید و داده های ذخیره شده بر روی چیپست های کارتریج قدیمی هستند. در این صورت سیستم عامل پرینتر پیام خطای ذخیره سازی حافظه عرضه را ارسال خواهد کرد. تنها راه حل این مشکل این است که به تامین کننده‎ای که کارتریج را از آن خریداری کرده اید مراجعه نموده و چیپ آن را با یک چیپ دیگر تعویض نمایید و سپس آن را در پرینتر خود بگذارید.

۵) تعویض کارتریج

زمانی که کارتریج شما اورجینال نباشد یا به صورت استاندارد شارژ نشده باشد، با این پیغام خطا مواجه خواهید شد، برای رفع این مشکلات مراحل زیر را دنبال کنید.
مرحله ۱: مطمئن شوید که کارتریج شما اورجینال است: زمانی که خطای HP SureSupply را مشاهده کردید، بررسی کنید که کارتریج با دستگاه شما سازگار است و یا جهت تهیه کارتریج جایگزین اقدام کنید.
مرحله ۲: تعویض کارتریج: برای تعویض کارتریج دستگاه خود از راهنمای نصب کارتریج مشکی ویا راهنمای مصور نصب کارتریج های رنگی استفاده کنید.
در نهایت اگر با انجام مراحل قبلی مشکل پرینترتان برطرف نشد ممکن است که سسنسور دستگاه با مشکل مواجه شده باشد.