کاغذ چاپ

کاغذ چاپ محصولی است که از الیاف طبیعی و مواد سلولزی تولید شده است. شیء انعطاف پذیر که چوب درختان مخروطی طی فرایندی خاص تولید می شود. کاغذ چاپ اولین شیء است که برای نوشتن مورد استفاده بشر بود. هرچند که در ابتدا اطلاعات ثبتی برروی آن به مرور زمان پاک می شد. اما جرقه ایی بود تا وسیله ایی باشد که انسان برای نوشتن، نوشت افزار، کارت،پاکت و برخی اسناد چاپی خود از آن استفاده کند. و امروزه با انواع و ابعاد متفاوتی در دنیا روبرو هستیم.

کاغذها بخشی از زندگی ما هستند ، زیرا ما اغلب در زندگی روزمره خود از مقالات استفاده می کنیم. کاغذها در انواع مختلف ، ضخامت ، پایان و اندازه وجود دارند. بنابراین هنگام انتخاب کاغذ مناسب برای کار یا پروژه شما ، می تواند یک فرآیند پیچیده باشد.

مطابق با استاندارد بین المللی کاغذ ۲۱۶ ISO اندازه آن بر اساس یک نسبت ابعادی از تقسیم طول بر عرض پدید می آیند. این ابعاد ویژه کاغذ های با استاندارد ایزو است.

 

انواع کاغذ

انواع متنوعی از کاغذ در بازار وجود دارد که با کاربردهای خاص یا صنعت هدف خود سازگار می باشد. هر نوع کاغذ از نظر ترکیب ، تولید و نحوه استفاده دارای خصوصیات خاصی است. مهم است که قبل از استفاده، با خصوصیات آن ها آشنا شویم. به طور معمول می توان انواع بی شمار کاغذ را بر اساس نوع کاربردی به چندین دسته تقسیم کرد. در ادامه براساس نوع کاربرد تعدادی از آن ها را بر شمردیم: کاغذ مناسب برای چاپ (کاغذ معمولی) ، عکس (کاغذ گلاسه) ، بسته بندی مانند پاکت یا کارتن (کاغذ کرافت) ، بهداشتی (کاغذ دستمال کاغذی) ، ساختمانی (کاغذ دیواری) ،کار دستی (کاغذ کرپ) ، کاغذ چسب (دارای خاصیت چسبندگی) ، مواد مصرفی همانند مداد (کاغذ بازیافتی) ، روزنامه (کاغذ روزنامه) و غیره می باشد.

 

کیفیت و ضخامت متفاوت انواع کاغذ 

پارامتر های خاصی برای تعیین کیفیت و ضخامت کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. این پارامترها توسط کارخانجات سازنده آن ها تعیین می شوند. اما باید گفت که ترکیب مواد اولیه ساخت است که کیفیت کاغذ را تا حدود زیادی تعیین می کند.

علاوه بر کیفیت، بر ضخامت، ظاهر و حتی بیشتر از آن مقاومت کاغذ، تا حد زیادی به کیفیت ماده اولیه استفاده شده بستگی دارد. ساختار سطح کاغذ یک پارامتر مهم در کیفیت و ضخامت است. که به طور قابل توجهی بر ویژگی های عملکرد کاغذ تأثیر می گذارد. هر کاغذ دو طرفه است ، به عنوان مثال به طرفی که در طول تولید با سیم در تماس بود ، سمت سیم (سمت پایین) گفته می شود. این ضلع همچنین دارای علامت سیم است و کمی ناهموارتر است. در مورد کاغذهای رنگی ، به دلیل رسوب رنگدانه ها در قسمت پایین ، این سمت تیره تر می شود.

قسمت فوقانی را قسمت نمدی یا سمت راست می نامند، زیرا اولین طرفی است که با نمد تماس می گیرد. این نرم تر و به طور کلی روشن تر است زیرا الیاف را می توان آزادانه در این طرف قرار داد. همچنین حاوی مواد پرکننده بیشتری است. نرمی سطح ، هم در دستگاه و هم در هنگام لعابکاری به دست می آید نیز قابل توجه است.

 

مبانی وزن کاغذ

وزن کاغذ بر حسب LBS (پوند) و GSM (گرم بر متر مربع) اندازه گیری می شود. اما وزن کاغذ به تنهایی وزن کاغذ را توصیف نمی کند. نوع کاغذ عنصر اصلی است. هر دسته از انواع مختلف کاغذ در بازار، دارای یک اندازه “ورق استاندارد” متفاوت است که به عنوان FOLIO یا “ورق والد” شناخته می شود. وزن کاغذ که به آن (BASIS WEIGHT) نیز می گویند. در دسته بندی آن بر حسب پوند در ۵۰۰ برگ اندازه گیری می شود. اگر ۵۰۰ برگ از یک ورق استاندارد در یک دسته ۱۰۰ پوند باشد . وزن کاغذ / وزن پایه آن نوع کاغذ ۱۰۰ پوند خواهد بود. هر دسته از کاغذها دارای “وزن پایه” منحصر به فرد خود هستند.

اندازه های متفاوت کاغذ چاپ

خرید کاغذ A4

هرچند که کاغذ A4 (با ابعاد ۲۱۰ میلی متر در ۲۹۷میلی متر) کاغذی آشنا برای مردم می باشد. اما این تنها سایز مورد استفاده کاغذ نیست و خانواده کاغذ از A0 تا A10 با انواع کیفیت متفاوت قابل استفاده است. با شروع از A0 ، تمام اندازه های بعدی کاغذ آچار با نصف کردن کاغذ در طولانی ترین اندازه آن تعیین می شوند.

به این ترتیب که یک سایز بزرگتر از A1 کاغذ A0 می باشد که دو برابر کاغذ ما بعد از خود اندازه دارد. پس نیمه های کاغذ A1 برای تبدیل شدن به A0 ، به هم متصل شوند تا کاغذ A0 را به وجود آورند. این روند تا کاغذ با سایز A10 ادامه دارد. برای مثال طول یک کاغذ A4 برابر با ۲۹۷ میلی متر که همان عرض کاغذ یک سایز بزرگتر از خود یعنی A3 می باشد. پس اصولا چاپ کاغذ در سایز A0 تا A10 می باشد که هر چابگری هم توانایی چاپ در سایز های مختلف را ندارد.

ابعاد مختلف کاغذ چاپ

ابعاد اندازه کاغذهای سری A ، همانطور که توسط استاندارد ISO 216 تعریف شده است ، در جدول زیر نمودار به دو میلی متر و اینچ آورده شده است (اندازه های سانتی متر را می توان با تقسیم مقدار میلی متر بر ۱۰ بدست آورد). نمودار اندازه کاغذ سری A ، در پایین سمت چپ ، سری B در وسط و سری C در سمت چپ اشاره شده است.

خرید کاغذ A5

تصویری زیرین که از سری خانواده کاغذ A می باشد. از نحوه ارتباط اندازه ها با یکدیگر را نشان می دهد. به عنوان مثال A5 نیمی از کاغذ اندازه A4 و A2 نیمی از کاغذ اندازه A1 است. یا به مفهومی ساده تر طول یک کاغذ برابر عرض کاغذ بعد از خود با سایز کوچکتر است. پس می توان فهمید که نوعی رابطه ریاضی بین انواع اندازه های کاغذ وجود دارد. در تصویر بعدی شما با انواع سایز خانواده کاغذ های سری B و C آشنا می شوید.

فروشگاه اینترنتی توسکام به عنوان فروشنده انواع کاغذ چاپ در سایت فروشگاه اینترنتی دیجی کالا فعالیت دارد.

امتیاز کاربران به: کاغذ تحریر 80 گرمی سایز A5 بسته 500 برگی | (0نفر)

ارزش خرید به نسبت قیمت
معمولی
کیفیت کالا
معمولی
شما هم می‌توانید در مورد این کالا نظر بدهید.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. اگر این محصول را قبلا از توسکام خریده باشید، نظر شما به عنوان مالک محصول ثبت خواهد شد.

نظرات کاربران

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.