طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان، هد چاپگر جوهر افشان، پرینترهای جوهر افشان
طرز کار پرینترهای جوهر افشان|هد چاپگر جوهر افشان|توسکام نمایندگی اپسون Epson تهران مشهد

در دهه هشتاد با ساخت انواع پرینترهای جوهر افشان، پیشرفت جدیدی در دنیای پرینترها اتفاق افتاد. این ابزار بسیار کاربردی و البته بسیار کم هزینه نسبت به مدل های لیزری توانست به سرعت در صنعت به خوبی جای خود را باز کند و افراد زیادی از آن استفاده کنند، در ادامه با طرز کار پرینترهای جوهر افشان و اجزای داخلی آن آشنا خواهید شد. می توانید از روش کارکرد آن به خوبی اطلاعات بدست آورید.

طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان، پرینترهای اپسون

انواع پرینترهای جوهر افشان

طرز کار پرینترهای جوهر افشان ساختار درونی پرینترهای جوهر افشان می تواند بسیار متفاوت باشد و هر کدام از اجزای آن بسته به شرکت و یا نوع برند، ممکن است متفاوت باشد. اما اجزای مشترک بسیار زیادی درون این نوع پرینترها وجود دارد، که باید کارکرد هرکدام را بشناسید. در نوع کارکرد هر دو نوع از پرینترها می توانید مشاهده کنید که هر دو از روش ایجاد گرمای بیش از حد بر روی جوهر استفاده می کنند، اما روش گرمایش آنها متفاوت می باشد و همین موضوع باعث تغییر در طرز کار پرینترهای جوهر افشان می شود.

الف) پرینترهای جوهر افشان حرارتی

بیشتر پرینترهای جوهر افشان جدید از سیستم حرارتی برای انجام کار چاپ استفاده می کنند. طرز کار پرینترهای جوهر افشان حرارتی در سال ۱۹۷۷ پیاده سازی شد و به واسطه مشاهده گرم شدن و تغییر حالت جوهر در هنگام گرمایش بیش از حد باعث ایجاد چنین روشی شد. در این روش کارتریج جوهر افشان از یک سری اتاق های بسیار کوچک تشکیل شده که هر یک دارای یک بخاری داخلی می باشد که به صورت فوتولیتوگرافی طراحی شده است و برای ایجاد فشار لازم، از این بخش، برای گرمایش بیش از حد جوهر استفاده می شود و بعد از آن باعث می شود که جوهر بر روی برگه ریخته شده و رنگ مورد نظر چاپ شود.

 

ب) پرینترهای جوهر افشان پیزو الکتریک

طرز کار پرینترهای جوهر افشان می تواند بسیار متفاوت از هم باشد و در مدل های پیزوالکتریک این تفاوت بسیار بیشتر نیز می شود. در طرز کار پرینترهای جوهر افشان پیزوالکترونیک یک ماده پیزو الکتریک در داخل هر نازلی وجود دارد که وظیفه ایجاد فشار در جوهر را برعهده دارد و می تواند به راحتی سبب راحتی کار شود. زمانی که یک ولتاژ صحیح بر روی آن اعمال می شود، جوهر موجود در آن محفظه به راحتی کار از حالت مایع خود خارج خواهد شد و از طریق فشار ایجاد شده از طریق نازل موجود بر روی برگه سرازیر خواهد شد و سبب راحتی کار شما می شود. با استفاده از طرز کار پرینترهای جوهر افشان پیزو الکتریک به راحتی می توانید با داشتن هزینه کمتر برای رنگ، سرعت بیشتری را نیز برای چاپ در نظر گرفت و باعث می شود که افرادی که نیازمند چاپ های طولانی هستند، از این روش استفاده کنند و در کارهای سنگین از آن استفاده کنند. برای استفاده از این نوع پرینترها و روش های چاپی آن نیز، نرم افزار داخلی ایجاد شده است که وظیفه کنترل رنگ را در پرینتر بر عهده دارد.

طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان، پرینترهای اپسون

طرز کار پرینترهای جوهر افشان

در اصل پرینترهای جوهر افشان نسخه تکامل یافته پرینترهای سوزنی هستند. طرز کار پرینترهای جوهر افشان به این شکل می باشد که به جای استفاده از سوزن از چند تفنگ بسیار ریز الکترونیکی استفاده می کنند و می توانند جوهر را در نقاط مختلف چاپ کنند. در اصل فایل های چاپ شده با پرینترهای جوهرافشان هنوز هم همانند پرینترهای سوزنی به صورت نقطه ای می باشد، اما این نقطه ها به قدری ریز و نزدیک بهم می باشد که تشخیص دادن آن کار بسیار مشکلی است. این نوع پرینترها در اصل با گرم کردن و مایع کردن جوهر باعث چاپ می شوند و مدل های مختلف آن هرکدام به نحوی این فرایند را انجام می دهند. در پرینترهای شرکت کانن که به Bubble Jet معروف است، ابتدا جوهر گرم می شود و سپس به سمت برگه پرتاب می شود، اما همین ویژگی در پرینترهای شرکت اپسون کاملا متفاوت است و از یک پیزو الکتریک برای این کار استفاده می کند. در این روش یک جریان برقی کوچک که در مدار وجود دارد باعث تحریک این بخش شده و آن جوهر را قبل از خروج از تفنک های الکترونیکی گرم می کند.

روش کار پرینترهای Bubble jets

طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان

۱- ابتدا مشخص می شود که کدام نازل ها باید به منظور چاپ فعال باشند تا بتوانند یک تصویر واحد را ایجاد کنند و در بیشتر موارد بیشتر این نازل ها به صورت همزمان باید فعال شوند.
۲- با عبور یک جریان کوچک می توان نازل ها را به راحتی فعال کرده
۳- هنگامی که برق از طریق مقاومت عبور می کند، گرم می شود و این گرما در مراحل بعدی استفاده می شود.
۴- این گرما باعث می شود تا جوهر داخل نازل به سرعت به جوش بیاید.
۵- با گرمای زیاد حباب های جوهر به وجود می آید که بعد از آن می شکند.
۶- زمانی که حباب تشکیل می شود جوهر موجود را بر روی یک نقطه می شکند.
۷- حباب های ایجاد شده یک خلاء بسیار جزئی در نازل ها ایجاد می کنند و به واسطه این فشار می تواندن از نازل بر روی برگه پرتاب شوند.
۸- در کل چاپ نازل گرم شده روشن و در حال کار می شود و این روند را تکرار می کند. 

روش کار پرینترهای Ink jets

طرز کار پرینترهای جوهر افشان در این حالت کمی متفاوت هست و روند کاری خود را دارد.

طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان

۱- مخزن جوهر به واسطه لوله های کوچک عمل تامین رنگ را انجام می دهد.
۲- قطره جوهر از طریق انتهای لوله می خواهد به سمت نازل پرتاب شود.
۳- با تولید انرژی توسط دو کانتاکت الکترونیکی که در کنار کریستال پیزو الکتریک قرار دارند، می توان جوهر را به صورت مایع و بخار درآورد.
۴- بعد از آن کریستال پیزو الکتریک به سمت بیرون پرتاب می شود و این فرایند می تواند باعث گرمای جوهر شود.
۵- بعد از آن این بخش در برابر غشاء اصلی خم می شود و به سمت بیرون هدایت می شود.
۶- حال غشاء با ایجاد شدن فشار باعث می شود که انتهای لوله گرم شود و جوهر موجود در آن نیز به صورت فشرده در آید.
۷- با این فشار ایجاد شده حال جوهر آماده پرتاب به سمت بیرون است.

کلاهک پمپ چیست؟

یکی از ابزارهای به ظاهر ساده اما کاربردی در پرینترهای جوهر افشان، کلاهک پمپ می باشد که مانع از خشک شدن نازل های موجود بر روی هد می شود. این بخش با عمل پاکسازی هد می تواند ۴ حالت مختلف پاکسازی را بسته به شرایط ایجاد شده، بر روی هد ها اعمال کند. حالت های Normal Cleaning و دو حالت Forced Cleaning و همچنین Open Cleaning وجود دارد که هر کدام بسته به میزان جوهر موجود در نازل ها بر روی هد ها اعمال می شود. بخش دستگاه تغذیه کاغذ پرینترهای جوهرافشان نیز همانند پرینترهای سوزنی شامل، یک سینی، غلطک ها و موتورها می باشد، البته در مدل های جدیدی که در بازار وجود دارد می توانید به راحتی انواع سینی ها برای چاپ بر روی انواع مختلفی از ابزارها را نیز مشاهده کنید.

طرز کار پرینترهای جوهر افشان، نحوه کار چاپگر جوهر افشان، پرینترهای اپسون

بررسی انواع هد در پرینترهای جوهرافشان

مدل های مختلفی از انواع هد ها در درون پرینترهای جوهر افشان قرار گرفته است که هر کدام می تواند پرینتر را تعیین کند. طرز کار پرینترهای جوهر افشان به صورت مستقیم به نوع هد و روش آن بستگی دارد و در ادامه به بررسی انواع آن خواهیم پرداخت.

هد های سر ثابت

در مدل هایی که نیازمند ثبات بسیار زیاد هستیم، از هد های سر ثابت استفاده می شود. در این مدل بعد از پایان جوهر پرینتر، نیاز به تعویض هد دستگاه نمی باشد و به راحتی با شارژ مجدد می تواند مورد استفاده باشد. طرز کار پرینترهای جوهر افشان در این حالت بسیار مقرون به صرفه است و می تواند باعث افزایش عمر دستگاه و کاهش هزینه های آن شود. این مدل بیشتر در پرینترهای صنعتی و بسیار بزرگ ایجاد شده است و می تواند سبب راحتی کار در بخش های بزرگ شود.

هد های یکبار مصرف

مدل های جدیدی از هد ها طراحی شده است که می توان هد چاپ را به راحتی و بعد از مدت کوتاهی تعویض کرد. در این مدل شما می توانید به راحتی و بدون مشکل بعد از ایجاد خرابی و یا مشکل در هد، هد ها را به راحتی عوض کنید. طرز کار پرینترهای جوهر افشان در این مدل، زمانی کاربردی می شود که شما نیازمند تعویض کل کارتریج هستید و می توانید به راحتی و بدون مشکل تمام بخش های آن را تعویض کنید. در بسیاری از پرینترهای جوهرافشان بزرگ می توانید به راحتی این روش را مشاهده کنید و این تکنولوژی باعث کاهش مشکل در هنگام استفاده از پرینتر می شود.

مکانیزم های تمیز کردن پرینتر در طرز کار پرینترهای جوهر افشان

یکی از مواردی که در بسیاری از پرینترها دیده می شود، خشک شدن جوهر بر روی نازل های یک چاپگر می باشد. در این روش به دلیل خشک شدن رنگدانه ها و رنگ ها می توانید یک بلوک ساده از رنگ دانه ها و جرم های سخت شده را بر روی هد پرینتر مشاهده کنید که می تواند باعث بروز مشکل در هنگام چاپ شود. طرز کار پرینترهای جوهر افشان به اینگونه می باشد که خود پرینتر به صورت کاملا خودکار سر هد را در داخل محفظه ای نگه داری می کند و مانع از رسیدن هوا به سر هد برای جلوگیری از خشک شدن جوهر می شود.
در مدل های جدید پرینترهای جوهرافشان در هنگام پاکسازی، خود پرینتر، سعی می کند تا با پاشیدن مقدار کمی رنگ، جسم های سخت شده جوهر بر روی هد را از بین ببرد و به راحتی به واسطه وجود یک برف پاک کن می تواند بخش های اضافه چسبیده به سر هد ها را از بین ببرد و بعد از آن اقدام به پرینت نماید. در تمام پرینترهای جوهرافشان مدت زمان کوتاهی در هنگام روشن شدن دستگاه، صرف بررسی هد ها و کارکرد صحیح آنها می شود و به این وقفه، وقفه پاکسازی می گویند.

در اصل استفاده از انواع مختلف پرینترهای جوهرافشان، کاملا بسته به نوع هد و همچنین روش کار آن دارد. این مدل ها می توانند به خوبی در صنعت جای گرفته و در بخش های بزرگ استفاده شوند. کیفیت بالای تصاویر چاپ شده و همچنین کاهش هزینه های استفاده کاملا مناسب هستند. این نوع پرینترها اما در عین داشتن مزایای بسیار زیاد، عیب هایی نیز به همراه دارند که در صورت رعایت نکردن برخی موارد می تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی شود. به عنوان مثال رعایت نکردن نگهداری صحیح از این دستگاه باعث پخش رنگ و چاپ تک رنگ در چاپ می شود و یا در صورت هواگیری نکردن به موقع می تواند باعث چاپ بد رنگ پرینت ها شود.

در فیلم زیر می توانید مشاهده کنید که چگونه هد چاپگر اپسون را تمیز کنیم؟

 

در پایان

امید است که این مقاله در خصوص طرز کار پرینترهای جوهر افشان و بررسی هد چاپگر جوهر افشان مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته و مفید واقع شده باشد. ضمنا در پایین همین صفحه در قسمت دیدگاه، پذیرای نظرات شما در مورد این مقاله هستیم.

>>> شرکت ماشین های اداری توسکام نمایندگی پرینترهای جوهر افشان hp، پرینترهای جوهر افشان کانن، پرینترهای اپسون و نیز مرکز فروش جوهر پرینترهای جوهر افشان hp و جوهر پرینترهای جوهر افشان اپسون و غیره در تهران و مشهد می باشد.