پرینترهای جوهر افشان، نصب پرینترهای اپسون، تنظیمات چاپگر اپسون، راه اندازی چاپگر اپسون، راه اندازی پرینترهای جوهر افشان بصورت استاندارد
پرینترهای جوهر افشان را چگونه به روشی صحیح راه اندازی کنیم؟

در این مطلب از توسکام قصد داریم نحوه راه اندازی استاندارد پرینترهای جوهر افشان را توضیح دهیم.

نصب درایور پرینتر های جوهر افشان

پس از خارج کردن پرینتر از داخل کارتن و جداسازی چسب های مخصوص حمل و نقل و نصب کابل برق و USB، قبل از روشن کردن پرینتر CD درایور دستگاه را در CD درایو قرار داده و مراحل نصب را از طریق Easy Install و یا حالت Custom انتخاب کرده و تا زمانی که پیغام وصل کابل USB و روشن کردن پرینتر جوهر افشان را مشاهده نکرده اید از روشن کردن پرینتر جوهر افشان خودداری نمایید. پس از نمایش پیغام “نصب کابل USB و روشن کردن پرینتر” دستگاه را روشن نموده و تا پایان مراحل نصب منتظر بمانید. پس از اینکه پیغام نصب کامل را مشاهده نمودید نسبت به نصب جوهرها اقدام نمایید.

نصب اولیه ویا تعویض جوهرهای پرینترهای جوهر افشان

جهت نصب و یا تعویض جوهرها از دو روش زیر استفاده نمایید:
۱) با استفاده از نرم افزار:

پرینترهای جوهر افشان، نصب پرینترهای اپسون، تنظیمات چاپگر اپسون، راه اندازی چاپگر اپسون، راه اندازی پرینترهای جوهر افشان بصورت استاندارد

از منوی Start گزینه Control Panel را انتخاب کرده و سپس وارد قسمت Printers and Faxes شوید. روی آیکن چاپگر جوهر افشان مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه Printing Preferences را انتخاب و سپس Maintenance و بعد Ink Cartridge Replacement را انتخاب نموده و با کلیک روی Next شاهد راهنمای نصب و یا تعویض جوهرها به همراه نمایش عکس مراحل مربوطه باشید.

۲) استفاده از دکمه های موجود روی دستگاه و نمایشگر:
الف) پرینترهای بدون نمایشگر(LCD):

چراغ قرمز دکمه جوهر روشن است که پس از فشردن دکمه فوق هد پرینتر جوهر افشان جا به جا شده و جهت نصب جوهرها در محل مورد نظر قرار می گیرد. ابتدا جوهرها را چند بار تکان دهید و سپس از داخل نایلون وکیوم خارج نمایید. پس از جداسازی لیبل زرد رنگ نسبت به نصب جوهرها اقدام نمایید و در انتها یک بار دیگر دکمه جوهر را فشار دهید.

ب) پرینترهای با نمایشگر(LCD):
در این سری از پرینترهای جوهر افشان به دلیل وجود نمایشگر مراحل نصب روی نمایشگر در اختیارتان قرار می گیرد.

نکات مهم:
۱) نسبت به قرارگرفتن صحیح جوهرها در محل رنگ مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.
۲) درصورتی که پس از نصب جوهرها تعدادی از جوهرها شناخته نشدند نسبت به نصب مجدد سعی نموده و در صورت بروز اشکال با شرکت ارائه دهنده خدمات تماس حاصل نمایید.

نازل چک در پرینترهای جوهر افشان

پس از اینکه جوهرها کاملا شناخته شدند حتما قبل از هرگونه چاپ، نازل چک پرینتر جوهر افشان را کنترل نمایید. سلامت و کیفیت چاپ شما مستلزم صحت چاپ نازل چک است.

روش چاپ نازل چک:

الف) پرینترهای بدون نمایشگر(LCD):

مسیر ذیل را اجرا نمایید:
از منوی Start گزینه Control Panel را انتخاب کرده و سپس وارد قسمت Printers and Faxes شوید. روی آیکن پرینتر جوهر افشان مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه Printing Preferences را انتخاب و سپس Maintenance و بعد روی Nozzle Check کلیک کرده و در آخر فرمان Print را اجرا نمایید.
درصورتی که نمونه چاپ شده از پرینتر با نمونه بدون ایراد (مطابق عکس زیر) که روی صفحه مانیتور مشخص است یکی باشد، ایرادی در چاپ وجود نخواهد داشت و در غیر این صورت فقط یک بار عمل هد کلین را انجام دهید و برای یک ساعت پرینتر جوهر افشان را خاموش نمایید.
نکته: لطفا از هد کلین پی در پی که باعث مصرف بی رویه جوهر خواهد شد پرهیز فرمایید.

پرینترهای جوهر افشان، نصب پرینترهای اپسون، تنظیمات چاپگر اپسون، راه اندازی چاپگر اپسون، راه اندازی پرینترهای جوهر افشان بصورت استانداردب) پرینترهای با نمایشگر(LCD):

در این سری از پرینترهای جوهر افشان فقط کافیست که با فشردن دکمه ابزار روی پنل دستگاه وارد برنامه Set Up شده و پس از انتخاب گزینه Maintenance نازل چک را اجرا نمایید.

نکات مهم:

در صورتی که به هر دلیل در حین کار چاپ اشکال شوید احتمال خرابی نازل چک وجود دارد، اگر جوهرها رو به اتمام است حتما تعویض شوند. در غیر اینصورت فقط یک بار هد کلین را اجرا نموده و پرینتر جوهر افشان را یک ساعت خاموش نمایید.

نکات مهم چاپ:
۱) تعیین نوع کیفیت:

در پنجره Printing Preferens و در قسمت Main حتما باید Quality Option را نسبت به مورد چاپ انتخاب کرد:
عکس معمولی=Photo
عکس عالی= Best Photo
متن کم رنگ= Draft
متن پر رنگ= Text
متن و عکس= Text&Image

۲) تعیین نوع و سایز کاغذ:

در پنجره Printing Prefrences و در قسمت Main حتما باید Paper Option با توجه به نوع و سایز کاغذ به درستی انتخاب شود.

پرینترهای جوهر افشان، نصب پرینترهای اپسون، تنظیمات چاپگر اپسون، راه اندازی چاپگر اپسون، راه اندازی پرینترهای جوهر افشان بصورت استاندارد

نکته: لازم به ذکر است در هنگام راه اندازی پرینترهای جوهرافشان موارد ذکر شده در مورد چاپ بسیار حائز اهمیت بوده و از آنجایی که میزان جوهری که از نازل ها خارج می شود کاملا به نوع کاغذ بستگی دارد. در صورت عدم تنظیمات فوق هیچ گونه تعهدی نسبت به تغییر رنگ و کیفیت چاپ وجود ندارد.

کاربرد اسکنر:

در صورتی که پرینتر جوهر افشان شما دارای اسکنر باشد، شما می توانید از طریق آیکن Epson Scan که در Desktop و یا All Programs وجود دارد از این برنامه استفاده نمایید.

کاربرد کپی:

در صورتی که دستگاه شما دارای اسکنر باشد می توانید از قابلیت کپی نیز بهره مند شوید:
الف) پرینترهای بدون نمایشگر(LCD):
روی صفحه کلید چاپگر جوهر افشان دکمه های رنگی و سیاه وسفید وجود دارد.
ب) پرینترهای با نمایشگر(LCD):
روی نمایشگر این سری چاپگرهای جوهر افشان عنوان کپی رنگی و سیاه وسفید قرار دارد که با فشردن دکمه فلش چپ و راست می توانید حالت کپی را تغییر دهید.

کاربرد RAM Reader:

در صورتی که پرینتر جوهر افشان شما دارای درگاه های مخصوص کارت حافظه باشد می توانید جهت رویت و چاپ عکس های کارت حافظه از این درگاه ها استفاده نمایید.

کاربرد فکس:

در صورتیکه پرینتر جوهر افشان شما دارای قابلیت فکس باشد با نصب یک گوشی تلفن به روش زیر می توانید از این مزیت نیز استفاده کنید:
۱) نصب سیم تلفن (خط) به سوکت LINE
۲) نصب سیم تلفن داخل کارتن دستگاه بین سوکت Ext و گوشی تلفن

منبع: مادیران