مقایسه پرینتر لیزری یب جوهرافشان
مقایسه پرینتر لیزری با جوهرافشان قبل از خرید

اولین سوالـی که برای اغلب خریـداران پرینتر مطـرح می شود مقایسه پرینتر لیزری با جوهرافشان است و اینکه که چه نوع چـاپگـری بخریم، لیزری یا جوهرافشان؟ در این نوشته از توسکام می خواهیم شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید به راحتی تصمیم بگیرید که کدامیک گزینه بهتری می باشد.

با ما همراه باشید…

مقایسه خرید پرینتر لیزری با جوهرافشان
پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

ابتدا قبل از خرید و مقایسه پرینتر لیزری با جوهرافشان در مورد نیازهای چاپی خود نظیر استفاده خانگی (نامه ها، تکالیف و بلیط پرواز)، اداری (دفاتر کوچک و بزرگ که سرعت برای آنها اهمیت دارد)، چاپ عکس یا اسناد نفیس تصمیم گیری کنید. سپس با شناخت ویژگی های هر کدام از نظر کیفیت چاپ بر روی انواع کاغذ، سرعت، ظرفیت کاغذ و نگهداری سخت افزاری، چاپگر مناسب با نیاز خود را با اطمینان انتخاب و خریداری کنید. حال می توانید با ویژگی های هریک از پرینترها لیزری و جوهرافشان آشنا شوید.

۱) پرینترهای جوهرافشان

چاپ تصویر: پرینترهای جوهرافشان با بکارگیری کارتریج های جوهرافشان و کاغذهای مخصوص عکس، رنگ های نرم تر و واضح تری را نسبت به چاپگرهای لیزری ایجاد می کنند.

چاپ روی کاغذ: پرینترهای جوهرافشان قابلیت چاپ بر روی انواع کاغذهای مختلف نظیر کاغذ نقاشی (بوم)، دارای بافت، کتد، حرارتی و سایر کاغذها را دارند. همچنین با توجه به به اینکه کیفیت چاپ بر روی کاغذهای ساده در طول زمان بهبود یافته است ولی هنوز بعضی از پرینترهای جوهرافشان متن هایی با کیفیت پایین یا تصاویر نقطه ای (اصطلاحا دون دون) را ایجاد می کنند. لازم به ذکر است که کیفیت عکس بهتر با تنظیم کیفیت چاپ در نرم افزار پرینتر قابل دستیابی می باشد.

سخت افزار: پرینترهای جوهرافشان معمولا نسبت به پرینترهای لیزری بلحاظ نگهداری سبکتر و راحت تر هستند.

سرعت: بیشتر پرینترهای جوهرافشان از نظر سرعت از چاپگرهای لیزری کند تر می باشند. اما اخیرا به جهت استفاده های تجاری کمی توسعه داده شده اند و می توان گفت که به اندازه پرینترهای لیزری سریع هستند.

ظرفیت کاغذ: اکثر پرینترهای جوهرافشان ظرفیت کاغذ سینی ورودی کمی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ برگ را دارند و فقط دارای یک سیسنی خروجی با لبه ای کوچک جهت دریافت چاپ ها هستند.

۲) پرینترهای لیزری

چاپ متن: پرینترهای لیزری متن های سیاه و سفید شفاف و واضحی را چاپ می کنند و تقریبا به همان اندازه در چاپ رنگی هم خوب هستند. اگر نیاز به تعداد چاپ متن بالا و گهگاه چاپ تصاویر را دارید یک چاپگر لیزری انتخاب بهتری می باشد.

چاپ روی کاغذ: پرینترهای لیزری بطور انحصاری بر روی کاغذ های ساده (سازگار با لیزر) چاپ می کنند و برای هر کاغذ استانداردی (نظیر کاغذهایی با وزن بالا) بجز کاغذهای حساس به گرما مناسب می باشد.

سرعت: بیشتر پرینترهای لیزری از پرینترهای جوهرافشان سریع تر هستند اما بعضی از آنها هم در سرعت های مشابه با چاپگرهای جوهرافشان چاپ می کنند. اگر برای شما سرعت اولویت دارد حتما قبل از خرید، سرعت پرینترهای موردنظرتان را باهم مقایسه کنید.

تعداد چاپ: بطور کلی پرینترهای لیزری برای حجم چاپ بالا طراحی شده اند و بیشتر دارای سینی ورودی کاغذ با تعدا زیاد هستند و تعدادی نیز سینی های ورودی اضافی را هم پیشنهاد می دهند. همچنین لازم به ذکر است که قابلیت چاپ دورو بصورت اتوماتیک نیز یک گزینه مفید می باشد که باعث صرفه جویی در زمان می شود.